Laddar TradingView Widget
Laddar annons
31 Mar, 2025

USA: TRUMP VARNAR FÖR ATT TULLARNA KOMMER OMFATTA ALLA LÄNDER

Uppdaterad:
31 Mar, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) De ömsesidiga tullar han planerar att tillkännage denna vecka kommer att omfatta alla länder, inte bara en mindre grupp på 10 till 15 länder med de största handelsobalanserna.

Det sade USA:s president Donald Trump på söndagen, enligt Reuters.

Trump har lovat att presentera en omfattande tullplan på onsdag, som han har kallat "Befrielsedagen." Han har redan infört tullar på stål, aluminium och bilar, samt höjda tullar på alla varor från Kina.

"Vi skulle börja med alla länder," sade han till reportrar, "i princip alla länder som vi talar om."

Vita husets ekonomiske rådgivare Kevin Hassett sade nyligen till Fox Business att administrationens tullfokus skulle ligga på 10 till 15 länder med de största handelsobalanserna, även om han inte specificerade vilka.

Trump sade också på söndagen, enligt NBC, att han var "förbannad" på Rysslands president Vladimir Putin och kommer att införa sekundära tullar på 25 till 50 på köpare av rysk olja om han anser att Moskva blockerar hans ansträngningar att få slut på kriget i Ukraina.

Trump var arg efter att Putin förra veckan ifrågasatt den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyjs trovärdighet som ledare.

Trump hotade även i helgen att bomba Iran och/eller sekundära tullar mot landet om de inte kommer överens med USA om ett nytt kärnteknikavtal.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.