Laddar TradingView Widget
Laddar annons
25 Apr, 2025

HEXPOL: SER BEGRÄNSAD DIREKT MARGINALPÅVERKAN FRÅN TULLAR

Uppdaterad:
25 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Polymertillverkaren Hexpol förväntar sig att marginalpåverkan från tullavgifterna framöver kommer att bli begränsad, men att dessa handelshinder indirekt kan påverka efterfrågan på marknaden för slutprodukter.

Det skriver vd Klas Dahlberg i delårsrapporten för det första kvartalet 2025.

"Den stora osäkerheten i omvärlden fortsätter med geopolitisk oro och inte minst handelshinder i form av tullar initierade av den amerikanska administrationen. Vi har en stark lokal närvaro både i USA och i Europa med mycket lite export mellan regionerna. Under första kvartalet såg vi ingen direkt påverkan av de amerikanska tullarna", skriver Hexpol-chefen.

Det pågår ett aktivt arbete med att hantera tullavgifterna, enligt Klas Dahlberg som anser att bolaget har goda förutsättningar att hantera osäkerheten i omvärlden.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.