Laddar TradingView Widget
Laddar annons
9 Apr, 2025

NOBIA: FLYTTAR PRODUKTION FRÅN FINLAND TILL DANMARK

Uppdaterad:
9 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Köksbolaget Nobia har beslutat att flytta produktionen av Novart-kök från Nastola i Finland till Ølgod i Danmark.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Flytten kommer att medföra en engångskostnad på cirka 6 miljoner euro, varav 1 miljon euro inte påverkar kassaflödet.

Beslutet förväntas generera årliga effektiviseringar på cirka 4 miljoner euro efter att flytten är slutförd under 2025.

Syftet med flytten är att stärka Nobias närvaro och konkurrenskraft på den finska marknaden genom stordriftsfördelar och förbättrad leveranskedja.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.