Laddar TradingView Widget
Laddar annons
13 Sep, 2024

NOTE: TECKNAT AVTAL FÖR NY FABRIK I LUND

Uppdaterad:
13 Sep, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Elektroniktillverkaren Note har tecknat avtal med fastighetsutvecklaren Wihlborgs om att bygga en ny fabrik för verksamheten i Note Lund. Syftet är att möjliggöra för de kommande årens ökande efterfrågan.

Det framgår av ett pressmeddelande.

"Framåt ser Note en fortsatt ökande efterfrågan från sina kunder. Trots en svagare konjunktur 2024 så ser vi att prognoserna från våra kunder är starka och för att klara den efterfrågan behöver vi expandera fabriken i Lund", säger Notes vd Johannes Lind-Widestam, enligt pressmeddelandet.

Den expansion som prognostiseras för de kommande åren kommer mer än väl kompensera för de ökade driftskostnaderna, uppger bolaget.

Fastigheten kommer att hyras över 15 år. Den hyrda fastighet där verksamheten bedrivs för närvarande kommer bolaget att flytta ifrån under 2026 när den nya fastigheten står klar.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.