Laddar TradingView Widget
Laddar annons
23 Apr, 2025

USA: HUSHÅLLEN SKEPTISKA TILL TRUMPS EKONOMISKA POLITIK – IPSOS

Uppdaterad:
23 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) De amerikanska hushållen är inte så imponerade av Donald Trumps ekonomiska politik hittills.

Det visar en enkät från Reuters/Ipsos, genomförd fram till och med den 21 april.

Bara 37 procent av de svarande tycker att Trumps hantering av ekonomin är bra, oförändrat från början av april och ned från 42 procent strax efter att Trump tillträde den 20 januari.

Det är också klart lägre än under Trumps förra mandatperiod, då förtroendet stadigt låg mellan 45 och 55 procent. Under Joe Bidens mandatperiod sjönk det kraftigt i samband med inflationsuppgången och låg i slutet mellan 30 och 35 procent.

"Vi har en president som lovade en gyllene tid. Men allt som var tänkt att stiga är ned, och det som var tänkt att sjunka är upp", sade James Pethokoukis på den konservativa tankesmedjan American Enterprise Institute.

Cirka 75 procent var oroade för en kommande recession, och 56 procent, inklusive en av fyra republikaner, ansåg att Trumps åtgärder för att skaka om ekonomin är alltför ryckiga.

52 procent svarade ja på påståendet att "Trumps agerande gör det svårare för mig att leva bekvämt när jag pensionerar mig", mot 31 procent som inte höll med.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.