Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
19 May, 2025

ALIBABA: AKTIEN NED EFTER ORO FÖR APPLE-AFFÄR - NYT

Uppdaterad:
19 May, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Den kinesiska e-handlaren Alibaba föll omkring 3 procent på Hongkongbörsen under måndagen efter uppgifter om att Donald Trump-administrationen uttryckt oro över Apples potentiella affär med Alibaba.

Det skriver New York Times.

Enligt New York Times har Vita huset och kongressrepresentanter de senaste månaderna granskat Apples plan att ingå ett partnerskap med Alibaba för att göra det kinesiska företagets AI tillgänglig på Iphone i Kina.

Om partnerskapet skulle försenas – eller avbrytas – kan Apple drabbas av stor skada, enligt vissa marknadsbedömare. Detta eftersom Kina är bolagets viktigaste marknad efter USA.

Apple, Vita huset och Alibaba har inte velat kommentera rapporten.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.