Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
29 Apr, 2025

ARISE: EBITDA-RESULTATET BLEV 24 MLN KR 1 KV

Uppdaterad:
29 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Vindkraftbolaget Arise redovisar ett ebitda-resultat på 24 miljoner kronor för det första kvartalet 2025 (71).

Resultatet efter skatt var -19 miljoner kronor (46) och resultatet per aktie uppgick till -0:39 kronor (1:14).

Nettoomsättningen uppgick till 85 miljoner kronor (112).

Bolagets vd Per-Erik Eriksson skriver i delårsrapporten att Arise har kvar sin ambition att genomföra flera projektförsäljningar under året i olika marknader, samt att slutföra byggnationen av Kölvallen under det första halvåret i år.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.