Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
18 Aug, 2023

ATTANA: LÄGRE OMSÄTTNING 1 H, RÖRELSERESULTAT -6,7 MLN KR

Uppdaterad:
18 Aug, 2023

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Attana, som säljer biosensorer samt förbrukningsvaror inom bioteknik och läkemedelsutveckling, hade en nettoomsättning på 2,9 miljoner kronor (6,5) och ett rörelseresultat ‐6,7 miljoner kronor (‐5,1) under det första halvåret 2023.

Nettoomsättningen under andra kvartalet var lägre än motsvarande period förra året beroende på att Attana inte fått någon instrumentorder, medan kostnaderna under andra kvartalet har minskat jämfört med motsvarande period, står det i delårsrapporten.

"Fokus under Q2 har varit på att anpassa organisationen och kostnaderna efter våra intäkter samtidigt som vi ökat antalet aktiviteter hos våra 10 viktigaste kunder", skriver vd Teodor Aastrup i delårsrapporten.

"Planen är att intäkterna från dessa tio kunder från och med december i år ska göra bolaget kassaflödespositiv 2024", skriver han.

Kassaflödet under första halvåret var +1,5 miljoner kronor (-11,1). Det operativa kassaflödet uppgick till -11,0 miljoner kronor (-7,4).



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.