Laddar TradingView Widget
Laddar annons
11 Jun, 2025

BACTIGUARD: VD KÖPT 11.900 AKTIER FÖR 0,3 MLN KR

Uppdaterad:
11 Jun, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Medicinteknikbolaget Bactiguards vd Christine Lind har köpt 11.900 B-aktier i bolaget.

Det framgår av Finansinspektionens insynslista.

Transaktionerna genomfördes mellan 9 juni och onsdagen den 11 juni till kurser mellan 29:60 och 30:90 kronor. Affären har ett totalt värde på drygt 0,3 miljoner kronor.

Bactiguard stängde på onsdagen vid kursen 30:10 kronor.

I december 2024 köpte Christine Lind sina första aktier i bolaget i en affär värd nästan 2,9 miljoner kronor, enligt ägardatatjänsten Holdings.

Efter affären uppgår hennes innehav i Bactiguard till 96.900 B-aktier.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.