Beslut från extra bolagsstämma i Sinch AB (publ)
Sinch höll torsdagen den 14 augusti 2025 extra bolagsstämma i Stockholm.
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att införa ett långsiktigt incitamentsprogram för upp till 625 nuvarande och framtida ledande befattningshavare, nyckelpersoner och andra anställda inom Sinch-koncernen (”LTI 2025”). LTI 2025 består av upp till 12 800 000 personaloptioner fördelade på två serier: Serie 1 för anställda utanför Sverige och Serie 2 för anställda i Sverige. Personaloptionerna tilldelas till deltagarna vederlagsfritt och varje personaloption berättigar innehavaren att förvärva en aktie i Sinch till ett pris motsvarande marknadsvärdet för Sinch-aktien vid optionstilldelningen. Personaloptionerna är föremål för både prestations- och tidbaserade intjänandevillkor.
Styrelsens förslag om bemyndigande för styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier och överlåtelser av förvärvade egna aktier till deltagare i LTI 2025 uppnådde inte erforderlig majoritet på stämman och antogs därmed inte. Stämman beslutade istället, i enlighet med styrelsens andrahandsförslag, att den finansiella exponeringen avseende LTI 2025 ska kunna säkras genom att Sinch ingår aktieswapavtal med tredje part på marknadsmässiga villkor, varvid den tredje parten i eget namn ska kunna förvärva och överlåta aktier i Sinch till anställda som deltar i LTI 2025.
För mer information, vänligen kontakta
Ola Elmeland
Investor Relations Director
Mobile: +46 721 43 34 59
E-mail: investors@sinch.com
Om Sinch
Sinch förändrar hur världen kommunicerar. Mer än 175 000 företag – inklusive många av världens största teknikföretag – förlitar sig på Sinchs Customer Communications Cloud för att förbättra kundupplevelsen genom meddelandetjänster, röst och e-post. Sinch har varit lönsamt och snabbväxande sedan det grundades 2008. Det har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige, och aktien handlas på NASDAQ Stockholm: XSTO:SINCH. Besök oss på sinch.com.
Bifogade filer