Laddar TradingView Widget
Laddar annons
28 May, 2025

BÖRS: BÖRSNOTERING NÄRA FÖR ERNSTRÖMGRUPPEN - DI

Uppdaterad:
28 May, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Ännu ett serieförvärvarbolag kan vara på väg till Stockholmsbörsen. Enligt Dagens Industri förbereds en notering av det Göteborgsbaserade industrikonglomeratet Ernströmgruppen.

"Det kommer inte att ske före sommaren, det är snarare för september eller möjligen augusti", säger en källa till tidningen.

Bolaget består av ett 50-tal bolag i fyra affärsområden: Flow Technology, Water & Energy, Safety & Protection och Automation & Electrification. Omsättningen uppgick under fjolåret till cirka 4,8 miljarder kronor med ett ebita-resultat på omkring 500 miljoner kronor.

Ernströmgruppens huvudägare är familjen Hobohm-Hieltes investeringsbolag Neudi & Co, som bland annat även är storägare i Platzer Fastigheter. Bland ägarna finns enligt DI även fastighetsinvesteraren Erik Selin.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.