Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Marknadskommentar
19 Jun, 2025

BÖRSEN: VÄNTAS ÖPPNA NED EFTER FED-BESKEDET

Uppdaterad:
19 Jun, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Stockholmsbörsen väntas gå ned under torsdagens inledande handel och liknande indikationer noterades för de ledande Europabörserna.

USA-börserna handlades lätt nedåt på onsdagen efter att Federal Reserve valt att lämna styrräntan oförändrad, vilket var väntat. Vid börsstängning var breda S&P 500 oförändrat vid 5.981, och räknat från Stockholmsbörsens stängning hade indexet backat 0,5 procent.

På torsdagen väntas räntebesked även från Norges bank, Bank of England och Turkiet, samtidigt som USA-börserna kommer att hålla stängt med anledning av Juneteenth-firande.

Med lite drygt en halvtimme kvar till börsöppning visade terminshandeln för de ledande Europabörserna på nedgångar. Noteringarna för index i Frankfurt och Paris var båda ned omkring 0,6 procent. Enligt IG Markets förhandel indikerades en nedgång om 0,5 procent i den svenska öppningshandeln.

Skidturismbolaget Skistar har redovisat ett rörelseresultat på 377 miljoner kronor (418) för det tredje kvartalet (mars-maj) i det brutna räkenskapsåret 2024/2025. Vidare ligger bokningsläget 1 procent högre för kommande vintersäsong 2025/2026 jämfört med samma period föregående år.

Vidare har försvarsbolaget Saab tecknat en avsiktsförklaring med den franska inköpsmyndigheten för försvarsmateriel, Direction générale de l'armement (DGA), om försäljning av Saabs spanings- och ledningsflygplan Globaleye samt tillhörande markutrustning. Frankrike har för avsikt att köpa två Globaleye-flygplan av Saab, men avsiktsförklaringen innehåller även en option som ger landet möjlighet att köpa ytterligare två Globaleye-plan.

Skogskoncernen Stora Enso meddelade på onsdagskvällen att bolaget inleder en strategisk översyn av sina svenska skogstillgångar som en del av bolagets starkare fokus på förnybara förpackningar. Som en del av översynen kommer Stora Enso att undersöka olika alternativ, inklusive en möjlig separation och börsnotering av skogsverksamheten genom en partiell delning till ett nytt bolag som skulle ägas fullt ut av alla Stora Ensos aktieägare.

Specialistläkemedelsbolaget Hansa Biopharma har genomfört en riktad kontantemission om cirka 232 miljoner kronor.

Medicinteknikbolaget C-Rad har tecknat avtal med en vårdgivare i Stuttgart-regionen i Sydtyskland värt 9 miljoner kronor.

Sportboksleverantören Kambi har beslutat att inleda återköp av aktier för ett värde om 165 miljoner kronor genom bemyndigande från onsdagens extra bolagsstämma. Återköpen sker via två separata program, där totalt cirka 3 miljoner aktier får återköpas.

Bostadsplattformen Hemnet har fått sänkt riktkurs av Barclays till 320 kronor, från 385. Rekommendationen jämvikt upprepas. Hemnet stängde på 263:20 kronor på onsdagen.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.