Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
28 Apr, 2025

BOULE DIAGNOSTICS: NETTORESULTATET BLEV -10,3 MLN KR 1 KV

Uppdaterad:
28 Apr, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Medicinteknikbolaget Boule Diagnostics redovisar ett resultat efter skatt på -10,3 miljoner kronor för det första kvartalet 2025 (+9,8). Resultatet per aktie uppgick till -0:27 kronor (+0:25).

Rörelseresultatet blev -6,4 miljoner kronor (15,4).

I kvartalet redovisades engångsposter om 23,5 miljoenr kronor (3,7) hänförliga till kostnader i samband med stängningen av BM950-projektet om 18,5 miljoner kronor och nedskrivning av koncernens tillgångar i Ryssland om 5,0 miljoner kronor.

Justerat rörelseresultat låg på 17,0 miljoner kronor (19,1).

Nettoomsättningen uppgick till 113 miljoner kronor (148).

Antalet sålda instrument i kvartalet låg på 543 stycken (1.377). Det motsvarar en minskning om 58,1 procent.

Kassaflödet från den löpande verksamheten var -7,8 miljoner kronor (+12,6) med likvida medel om 20,0 miljoner kronor (40,9) vid rapportperiodens utgång.

"Årets första kvartal påverkades negativt av den fortsatta geopolitiska instabiliteten. Trots en tillfredsställande orderingång kunde vi inte leverera alla kundbeställningar på grund av längre ledtider än vanligt i leveranskedjan och försenade betalningar från nyckelkunder på grund av ökade lokala bankrestriktioner", skriver Torben Nielsen i vd-ordet av rapporten.

Boule Diagnostics vd konstaterar samtidigt att bolaget går in i andra kvartalet med en större orderstock.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.