Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
8 May, 2025

BYGGMÄSTARE AHLSTRÖM: SAFE LIFE TILLKÄNNAGIVIT 4 FÖRVÄRV

Uppdaterad:
8 May, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Investeringsbolaget Byggmästare Anders J Ahlströms största innehav Safe Life har denna vecka tillkännagivit fyra förvärv, varav två på de nya marknaderna Schweiz och Polen.

Det uppger Byggmästare Anders J Ahlström i ett pressmeddelande.

Tidigare i första kvartalet genomförde Safe Life även förvärv av Florida-baserade Life Safety Solutions. De fem förvärven tillför Safe Life cirka 200 miljoner kronor i årlig omsättning till en ebita-marginal som överstiger gruppens genomsnittliga nivå, framgår det.

Pro forma-omsättningen för hela Safe Life-gruppen överstiger nu 2,5 miljarder kronor.

Safe Life är verksamt inom försäljning och uthyrning av hjärtstartare samt relaterade monitoreringstjänster och utbildningar.

"Hittills genomförda förvärv under 2025 kompletterar den organiska tillväxten, och andelen återkommande intäkter, på ett bra sätt", säger Tomas Bergström som är vd för Byggmästaren och ordförande i Safe Life.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.