Laddar TradingView Widget
Laddar annons
17 Aug, 2023

C SECURITY: GENOMFÖR KONVERTIBELEMISSION OM 4,1 MLN KR

Uppdaterad:
17 Aug, 2023

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) C Security, som utvecklar webbaserade larm-, övervaknings- och söksystem, har beslutat att genomföra en emission av konvertibler om cirka 4,1 miljoner kronor.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Konvertibelkursen är fastställd till 0:006 kronor och räntan uppgår till 10 procent per år. Lånet förfaller den 15 augusti 2024.

Syftet med det konvertibla lånet är att överbrygga behovet av likviditet i bolaget.

"Idag är en stor del av kapitalet bundet i komponenter och semifärdiga produkter i lager", skriver bolaget.

Konvertibler har tecknats av Tejme Invest, Günther & Wikberg Kapitalförvaltning, Nucleus Life, FWU Life Insurance Lux och Optimized Transactions Luxembourg.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.