Laddar TradingView Widget
Laddar annons
15 Aug, 2025

Delårsrapport januari-juni 2025

Delårsperiod januari – juni 2025

Substansvärdet var 277,9 kr per aktie jämfört med 333,0 kr vid årsskiftet vilket motsvarar en nedgång med 16,5 procent.

Bures substansvärde var 20 604 Mkr jämfört med 24 689 Mkr vid årets inledning.

Totalavkastningen för Bureaktien var -24,8 procent jämfört med SIX Return Index som steg med 2,5 procent.

Koncernens resultat efter skatt uppgick till -3 881 Mkr (4 754). Resultatet per aktie uppgick till -52,4 kr (64,0).

Delårsperiod april – juni 2025

Substansvärdet var 277,9 kr per aktie jämfört med 297,4 kr vid kvartalets inledning vilket motsvarar en nedgång med 6,6 procent.

Bure ingick avtal om förvärv av 17,0 procent av Silex Microsystems AB för en förväntad köpeskilling om 917 Mkr. Silex är en världsledande aktör inom MEMS foundry, d.v.s. produktion av halvledare med mekaniskt rörliga komponenter.

Bure förvärvade 5,2 miljoner aktier i Cavotec för 93 Mkr och ökade ägarandelen till 40,7 procent.

Bure avyttrade 0,9 miljoner aktier i Ovzon för 32 Mkr.

I enlighet med årsstämmans beslut utbetalades en ordinarie utdelning om 2,75 kr per aktie, totalt 204 Mkr.

Händelser efter periodens slut

Substansvärdet uppgick till 276,1 kr per aktie den 14 august 2025 vilket motsvarar en minskning med 17,1 procent sedan årsskiftet.

Bure slutförde förvärvet av 17,0 procent av Silex Microsystems AB den 23 juli 2025.

Bure avyttrade 4,1 miljoner aktier i Ovzon för 193 Mkr varefter ägarandelen uppgår till 8,2 procent.

Bure avyttrade 0,7 miljoner aktier i Mycronic för 148 Mkr.

Vd-kommentar

Årets andra kvartal inleddes med kraftiga fall på aktiemarknaderna p.g.a. den amerikanska administrationens överraskande tullutspel. Nya besked om uppskjutet införande av tullarna bidrog dock till en relativt snabb återhämtning. SIX RX steg med 2,5 procent under det andra kvartalet. Utvecklingen av Bures substansvärde var svag i kvartalet, -6,6 procent. Yubico föll närmare 20 procent på sin kvartalsrapport i maj delvis till följd av en lägre orderingång än marknadsförväntningarna. Vitrolife tappade 13 procent p.g.a. lägre tillväxt medan Mycronic föll marginellt efter en nedrevidering av helårsprognosen. Under årets första sex månader har Bures substansvärde per aktie fallit med 16,5 procent.

Utvecklingen i portföljbolagen under årets andra kvartal var lite blandad. Mycronic redovisade återigen en stark rapport med kraftig omsättningsökning, tre nya förvärv och positiv revidering av prognosen för helåret. Vitrolife rapporterade en organisk tillväxt i lokala valutor exkl. avvecklade verksamheter om +3 procent. Tyvärr var marginalen lägre än förväntat främst p.g.a. valutaeffekter. Xvivo rapporterade en betydande negativ avvikelse jämfört med föregående år. En oväntad nedgång i erbjudandet för lunga medförde ett omsättningsfall om 9 procent medan EBITDA-resultatet nästan halverades. Ovzon erhöll i kvartalet en genombrottsorder från Försvarets Materielverk (FMV) för deras satellitkommunikationslösningar. Totalt ordervärde var drygt 1 miljard kronor över en 24 månaders period, vilket var fyra gånger så stor som bolagets orderbok. Aktiekursen steg med över 40 procent på nyheten och med 74 procent under kvartalet.

Det var hög transaktionsaktivitet i kvartalet. I början av juni ökade vi ägarandelen i Cavotec med 4,9 procent motsvarande 93 Mkr. Men framförallt, efter en lång process lyckades vi i juni teckna avtal om att tillsammans med ett konsortium av svenska långsiktiga investerare samt management förvärva en majoritet av Silex Microsystems. Silex är en världsledande aktör inom MEMS foundry, d.v.s. produktion av halvledare med mekaniskt rörliga komponenter. Bolaget har haft en genomsnittlig omsättningstillväxt (CAGR) om 17 procent sedan 2015 och för helåret 2024 omsatte bolaget 1 226 Mkr med en rörelsemarginal (EBIT) om 28 procent. Sedan 2015 har Silex varit majoritetsägt av ett kinesiskt börsbolag. Givet en alltmer komplex geopolitiskt omvärld tror vi att ett svenskt majoritetsägande kan accelerera bolagets tillväxtmöjligheter. Bure investerade c. 917 Mkr för en ägarandel om 17 procent. Som en del av finansieringen avyttrades mindre poster i Mycronic och Ovzon efter periodens utgång. Silex är ett spännande tillskott till Bures portfölj – ett ledande högteknologiskt företag verksamt inom en växande nischmarknad, med långvariga kundrelationer och en dokumenterad historik av lönsam tillväxt under ledning av starka entreprenörer.

För mer information, kontakta


Henrik Blomquist, CEO
henrik.blomquist@bure.se
Tfn 08-614 00 20

Denna information är sådan information som Bure Equity AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2025-08-15 08:30 CEST.

Bifogade filer


BureEquity2025kv2

TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.