ELBILAR: STOR TILLVERKARE NOBBAT FISKER, KONKURS RYCKER NÄRMARE
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) En stor biltillverkare har dragit sig ur förhandlingar rörande ett partneravtal som skulle kunna bidra till att rädda den krisande elbilstillverkaren Fisker, framgår av ett pressmeddelande.
Medieuppgifter har gjort gällande att den stora tillverkaren är japanska Nissan, som nu alltså hoppat av. Fisker, som grundats av den danske vd:n Henrik Fisker, fortsätter nu överväga "strategiska alternativ", som kan inkludera en konkursansökan och rekonstruktion.
"Vi kan inte försäkra att alternativ kommer att finnas till hands med acceptabla villkor. Det kanske inte finns några alternativ alls i nuvarande marknadsmiljö", skriver Fisker.
Klart står däremot att Fisker inte kommer att kunna möta villkoren i ett avtal som tecknats med en finansiär som stått redo med 150 miljoner dollar.
Logistiska problem kring tillverkningen i Österrike och strul med kontraktsproducenter är några av de tydligaste bekymren för Fisker. Distributions- och servicenätverk har inte heller kommit på plats tillräckligt snabbt, vilket gjort det svårt att få ut bilar till kunder.
Bilrecensenterna har inte heller varit nådigt inställda till Fiskers SUV-modell Ocean.
"Den sämsta bil vi recenserat" och "Fisker Oceans elbil är inte redo", konkluderade Inside EV:s respektive Road & Tracks testare nyligen.
Årsförlusten visade sig vara större än väntat när fjolåret stängdes. Produktionsmålet nåddes inte heller under ett 2023 som utvecklade sig till en kris för elbilsbranschen. Efterfrågan på elbilar har inte motsvarat branschens förväntningar, och de storsatsningar på produktion från vilka det nu rullar ut bilar har fått lager att digna och rabatterbjudandena att avlösa varandra.