Laddar TradingView Widget
Laddar annons
26 May, 2025

EU: AMERIKANSK TECH KAN DRABBAS I HANDELSKRIG - MERZ

Uppdaterad:
26 May, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) EU skulle kunna sikta in sig på amerikanska teknikbolag om handelskriget med USA trappas upp.

Det sade Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, enligt Bloomberg News.

USA har ett överskott med EU i tjänstehandel och Merz sade det kan användas när EU försvarar sina intressen. Dock poängterar han att målet är att sänka tullarna och minska spänningarna med USA.

"För närvarande skyddar vi amerikanska teknikbolag – även när det gäller skatter", sade Merz, och tillade att "det kan ändras, men jag vill inte eskalera konflikten. Jag vill lösa den tillsammans".

Vidare stödjer Merz EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyens tillvägagångssätt och sade att Tyskland inte kommer ingå några sidoavtal, utan låta EU hantera handelsfrågorna.

Donald Trump hotade EU med 50-procentiga tullar från den 1 juni på fredagen men tog tillbaka hotet i helgen, och återgick till den ursprungliga tidsfristen till 9 juli.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.