Laddar TradingView Widget
Laddar annons
11 Jun, 2025

EU: SER HANDELSFÖRHANDLINGAR MED USA BORTOM DEADLINE - BN

Uppdaterad:
11 Jun, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) EU tror att handelssamtalen med USA kommer att förlängas bortom Trumpadministrationens nuvarande deadline på 9 juli.

Det rapporterar Bloomberg News med hänvisning till källor.

EU konstaterar att takten i förhandlingarna har ökat på senare tid. De ser möjligheten att nå ett principiellt avtal före den 9 juli som ett "bästa scenario", med möjlighet att utarbeta detaljerna därefter.

USA väntas svara på den senaste tidens förhandlingar de kommande dagarna och ge mer klarhet om nästa steg.

Den 9 juli kommer tullarna mot EU att höjas från 10 till 50 procent om inget annat beslut fattas. De kan i sin tur utlösa motåtgärder från EU.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.