STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Federal reserve chefen i Minnesota, Neel Kashkari, anser att centralbanken är välpositionerad för att invänta effekterna av tullarna på ekonomin innan de justerar räntorna.
Det skriver Bloomberg News.
"Ekonomin har hittills visat sig vara ganska motståndskraftig, så för mig är det just nu dags att få data, se vad tullförhandlingarna leder till innan vi drar några säkra slutsatser om räntebanan", sade Kashkari på onsdagen i en intervju med CNN.
Han påpekade att den pågående osäkerheten kring tullarna har lett till en tillbakagång i företagsinvesteringarna, vilket utgör ett hot mot den amerikanska ekonomin.
"Ju längre det pågår, desto större negativ effekt har det", fortsatte han.
Han tillade att vissa företag undersöker olika sätt att så småningom säga upp anställda och noterade att arbetsmarknaden redan har visat tecken på avmattning.
Data som publicerades på onsdagen visade att anställningarna i den privata sektorn bromsade in till den långsammaste takten på två år.
Feds har lämnat räntorna oförändrade hittills i år och förväntas göra det igen vid mötet den 17-18 juni.