Laddar TradingView Widget
Laddar annons
12 Jun, 2025

G7: FOKUS PÅ EU/USA-SAMSYN KRING RYSSLANDSSANKTIONER

Uppdaterad:
12 Jun, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Den kommande G7-träffen i Kanada kommer till stor del att kretsa kring hur samordnade EU och USA är i frågan om sanktioner mot Ryssland.

Det uppgav en tysk regeringstjänsteman på torsdagen, rapporterar Reuters.

"I många avseenden är G7-toppmötet också en milstolpe vad gäller Ukraina", sade tjänstemannen och betonade att det är viktigt att hålla USA engagerat och föra sanktionsdebatten "ett steg längre" i rätt riktning.

När det gäller fortsatt militärt och finansiellt stöd till Ukraina underströk tjänstemannen att realism är nödvändig.

"Om vi kan bevara status quo – att amerikanerna fortsätter att tillhandahålla vissa mycket viktiga tjänster till Ukraina – så är vi på rätt väg", tillade han.

G7-mötet hålls i Kananaskis, Alberta, den 15–17 juni.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.