STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Fastighetsbolaget Intea har i enlighet med tidigare pressmeddelande på onsdagen beslutat om en riktad nyemission av 16 miljoner B-akiter med en teckningskurs om 66 kronor per aktie. Intea tillförs cirka 1,1 miljoner kronor före transaktionsrelaterade kostnader.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Teckningskursen, som fastställdes genom ett accelererat bookbuilding-förfarande, motsvarar en rabatt om 4,7 procent i förhållande till stängningskursen för B-aktien på Nasdaq Stockholm på onsdagen.
Ett antal svenska och internationella institutionella investerare, däribland Tredje AP-Fonden, Fjärde AP-Fonden, C WorldWide Asset Management samt Clearance Capital Limited, deltog i emissionen.
Bolaget skriver att emissionen gjort att aktieägarbasen diversifierats och breddats varmed förutsättningarna för en bättre likviditet i Inteas B-aktie förväntas öka, vilket bedöms som fördelaktigt för både befintliga och nya aktieägare i Intea och även för bolaget.
Nyemissionen medför en utspädningseffekt om cirka 5,9 procent.