STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Invisios tillväxt var imponerande långt före den ryska invasionen av Ukraina, men kommunikationsutrustningsbolagets orderingång är slagig och förväntningarna höga.
Det skriver EFN Finansmagasinet i en analys av aktien som mynnar ut i en köprekommendation.
Tidningen skriver att det är lätt att låta sig avskräckas av värderingsmultipeln, men att den som undvikit aktien har gått miste om en avkastning på över 2.000 procent på tio år. Bolaget gynnas av upprustningsvågen och 90 procent av försäljningen gick i fjol till försvarssektorn.
Invisio har ingen egen tillverkning utan köper in och ändrar utrustningen efter behov, vilket gör affärsmodellen mindre kapitalkrävande och underlättar parering av ändringar i efterfrågan. Däremot är bolaget beroende av stora upphandlingar, vilket ofta skapar stora slag mellan kvartalen.
"Tillväxten kommer inte att vara linjär och den höga värderingsmultipeln kommer att variera över tid. Men aktiemarknadens oförmåga att hantera slagiga kvartal skapar möjligheter för den som drar ut tangenten. Den som väntar på dessa köplägen riskerar att missa en fortsatt fin resa. Köp", skriver tidningen.