Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Marknadskommentar
11 Jun, 2025

NEW YORK: STÅLAKTIER FÖLL PÅ RÖDA BÖRSER, S&P 500 -0,3%

Uppdaterad:
12 Jun, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Börserna på Wall Street avslutade onsdagens handel på rött territorium. Fokus låg under dagen på handelssamtalen mellan USA och Kina, som verkar ha resulterat i någon slags överenskommelse.

Stöd kom även från amerikansk konsumentinflationsstatistik som var något mildare än förväntat.

Bland enskilda aktier rusade kärnkraftsbolaget Oklo, medan flera amerikanska stålaktier noterades ned.

Vid börsstängning var breda S&P 500 ned 0,3 procent till 6.022, och räknat från Stockholmsbörsens stängning hade indexet sjunkit 0,5 procentenheter. Dow Jones industriindex var oförändrat vid 42.865, samtidigt som tekniktunga Nasdaq Composite försvagades med 0,5 procent till 19.615.

USA:s president Donald Trump meddelade att avtalet med Kina är klart, så när som på slutliga godkännanden från honom själv och Kinas president Xi Jinping.

"Magneter och alla nödvändiga jordartsmetaller kommer att levereras i förväg av Kina. På samma sätt kommer vi att förse Kina med det vi har kommit överens om, inklusive kinesiska studenter", skriver han.

KPI-statistiken, som publicerades före börsöppning, visade att konsumentpriserna i USA steg 0,1 procent i maj, jämfört med månaden före och 2,4 procent jämfört med samma månad i fjol. Väntat var ökningar om 0,2 procent jämfört med månaden före och 2,5 procent jämfört med samma månad i fjol.

Kärnkraftsbolaget Oklo har fått preliminärt klartecken att leverera energi till en flygbas i Alaska. Uppdraget är ännu inte bekräftat, men aktien rusade drygt 30 procent.

Amerikanska stålaktier backade sedan flera medier rapporterat att USA och Mexiko närmar sig ett avtal om för att minska eller avskaffa USA:s ståltullar på 50 procent för import upp till en viss volym. Cleveland-Cliffs, Nucor och Steel Dynamics var ned 8,1, 6,1 respektive 2,8 procent.

Videospelsåterförsäljaren Gamestop var ned 5,3 procent efter att ha redovisat en omsättning på cirka 732 miljoner dollar för det första kvartalet, vilket var en minskning från omkring 882 miljoner dollar under samma kvartal i fjol.

Elbilstillverkaren Tesla avancerade 0,1 procent. Detta efter att vd Elon Musk på onsdagen uttryckte att han ångrar några av de inlägg han gjorde på sociala medier förra veckan om USA:s president Donald Trump.

Nvidias vd Jensen Huang uttryckte en alltmer positiv syn på kvantdatorer under sitt huvudanförande på GTC-konferensen i Paris. Han sade att tekniken nu befinner sig vid en vändpunkt och att kvantdatorer förväntas kunna lösa verkliga problem inom de kommande åren. Flera företag verksamma inom kvantdatorer avancerade, däribland Rigetti Computing med 11,4 procent och Quantum Computing med drygt 25 procent.

Försvarskoncernen Lockheed Martin sjönk 4,3 procent efter nyheter om att USA:s försvarsdepartement halverar sin begäran avseende nästa års antal nya stridsflygplan av typen F-35, som tillverkas av Lockheed Martin, för det amerikanska flygvapnet till 24. Tidigare prognos låg på 48 stridsflygplan.

Sunrun, som installerar solpaneler på hustak, sjönk 1,8 procent efter att Jefferies nedgraderat aktien till underperform från behåll.

Räntan på den amerikanska tioårsräntan var ned sex punkter till 4,42 procent.


S&P 500 onsdagen den 11 juni

image

Källa: Infront



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.