Laddar TradingView Widget
Laddar annons
16 Jan, 2024

PROMORE PHARMA: RIKTAD EMISSION UTÖKAR TIDIGARE MED 2 MLN KR

Uppdaterad:
16 Jan, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) PMD Device Solutions, som genom omvänt förvärv handlas under Promore Pharma, har beslutat om en riktad nyemission av högst 261.216 nya aktier för att tillgodose ytterligare intresse för deltagande i den kapitalanskaffning som genomfördes i bolaget i december 2023.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Nyemissionen riktades till BSJ i Halmstad, Nitator Förvaltning, Ingvar Andersson, Mattias Hedwall, Ian Dorney och Amy Dorney. Nyemissionen genomfördes till en teckningskurs om 7:63 kronor per aktie, motsvarande den teckningskurs som tillämpades i den tidigare nyemissionen, omräknad efter beslutet om sammanläggning av aktier (1:128) som fattades av den extra bolagsstämman den 29 december 2023.

Genom den riktade emissionen tillförs PMD nästan 2 miljoner kronor före transaktionskostnader. Syftet med den emissionen är att öka den tidigare emissionen, som genomfördes för att säkerställa ytterligare rörelsekapital för att öka marknadsandelen i Storbritannien och för att genomföra marknadstillträdesaktiviteter i Tyskland och USA.

Utspädningen för befintliga aktieägare är 1,3 procent.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.