Laddar TradingView Widget
Laddar annons
4 Jul, 2025

RAYTELLIGENCE: FÅTT BESKED OM AVNOTERING FRÅN NGM

Uppdaterad:
4 Jul, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Raytelligence har tagit emot ett brev från NGM om ett beslut att avnotera bolaget.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Enligt Raytelligence vd Robert Grimberg innebär avnoteringen att bolaget nu ska sträva efter att upptas till handel på en annan reglerad marknadsplats, "utan att behöva genomgå den besvärliga omnoteringsprocessen på NGM".

I ett separat pressmeddelande, som sändes tidigare på fredagsmorgonen, skrev Raytelligence att ett omvänt förvärv fortfarande är bolagets högsta prioritet. I detta pressmeddelande kommenterar vd att ett slutförande av ett omvänt förvärv är "avgörande för att höja vår observationsstatus hos NGM", och att detta är en nyckelprioritet för styrelsen.

Bolaget uppger att det har identifierat flera kandidater för ett omvänt förvärv och att det är aktivt engagerat i diskussioner om ett sådant. Raytelligence styrelse anser också att det är "rimligt" att vänta sig att ett omvänt förvärv kan slutföras under året.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.