STORBRIT: USA VÄNTAS ANNONSERA UTKAST TILL HANDELSAVTAL - BN
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) En företrädare för den brittiska regeringen har bekräftat att USA:s president Donald Trump väntas annonsera ett utkast till ett handelsavtal mellan USA och Storbritannien senare på torsdagen, rapporterar Bloomberg News.
Flera medier har redan rapporterat om detta, med hänvisning till källor, efter att Trump på onsdagskvällen skrivit på sociala medier om ett "stort handelsavtal med representanter för ett stort, och högt respekterat land".
Financial Times rapporterade tidigare i veckan att Washington och London var nära att enas om ett avtal som skulle sänka tullsatserna för brittisk bil- och stålexport, som belades med 25-procentiga tullar i februari och mars.
Deutsche Bank noterar i ett kundbrev att fullständiga handelsavtal tar år att förhandla fram, så dagens besked kommer sannolikt att handla om ett ramverk.
"Det blir intressant att se om de 10-procentiga bastullarna blir kvar eftersom det skulle erbjuda en viktig mall för förhandlingarna med andra länder, och en god guide om den långsiktiga tullstrategin från USA", skriver Deutsche Bank,