TESLA: FALLER I FÖRHANDELN EFTER MUSKS NYA POLITISKA SATSNING
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Den amerikanska elbilstillverkaren Tesla tappar i den tidiga amerikanska förhandeln sedan vd Elon Musk i helgen meddelat att han grundat ett nytt politiskt mittenparti vid namn "America Party".
Det skrev Elon Musk på sin plattform X i lördags.
Enligt Elon Musk är initiativet ett svar på USA:s president Donald Trumps skattesänknings- och utgiftslag, som Musk sade skulle försätta landet i konkurs.
Vidare rapporterar Reuters att Donald Trump sagt att Musks planer på att bilda ett nytt politiskt parti är "löjliga". Trump har även publicerat en kommentar på det sociala nätverket Truth Social, där han skrev att Musk har spårat ur fullständigt och i praktiken förvandlats till ett haveri under de senaste fem veckorna.
Elon Musk sade att hans nya parti vid nästa års mellanårsval kommer att försöka avsätta republikanska kongressledamöter som stödde det omfattande lagförslaget känt som "Big Beautiful Bill", skriver Reuters.
Få detaljer har avslöjats, men Musk sade att partiet ska fokusera på två till tre senatsplatser och åtta till tio distrikt i representanthuset samt föra samtal med både Demokraterna och Republikanerna, enligt CNBC.
Vid 10.45-tiden på måndagen handlades Tesla-aktien ned omkring 7 procent i den amerikanska förhandeln.