Laddar TradingView Widget
Laddar annons
25 Oct, 2023

ALLEIMA: FÅR TVÅ ORDER MED TOTALT VÄRDE 450 MLN KR

Uppdaterad:
25 Oct, 2023

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Alleima har fått två beställningar avseende högförädlade rör, umbilicalrör, samt korrosionsbeständiga OCTG-rör inom olje- och gassegmentet. Det totala värdet uppgår till cirka 450 miljoner kronor.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Ordern för umbilicalrör värderas till cirka 210 miljoner kronor och kommer att användas i ett offshore-projekt i Brasilien. Leveranserna är planerade under det andra halvåret av 2024 och i början av 2025.

Ordern för OCTG-rör värderas till cirka 240 miljoner kronor och kommer att användas i ett offshore-projekt i Nordafrika. Leveranserna är planerade under mitten av 2024.

Beställningarna erhölls i det fjärde kvartalet och kommer att rapporteras i Tube-divisionen.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.