STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Speloperatören Betsson har valt att inte fullfölja förvärvet av Holland Gaming Technology i Nederländerna, ett förvärv som bolaget offentliggjorde den 19 februari 2024. Förvärvet var villkorat av ett godkännande från den holländska spelmyndigheten - ett godkännande som Betsson ännu inte fått.
Det framgår av ett pressmeddelande.
"Eftersom den holländska spelmyndigheten inte har fattat något beslut före det överenskomna slutdatumet har Betsson beslutat att avbryta transaktionen", uppger bolaget.
Betsson kommer därför att återlämna bolaget till säljarna och att köpeskillingen, reducerad med en ”break fee”, kommer att återbetalas till Betsson. Totalt rör det sig om 26,7 miljoner euro som ska återbetalas.
Avvecklingen av förvärvet kommer inte att ha någon märkbar effekt på koncernens resultaträkning, uppger Betsson vidare.