(tillägg: från stycke fyra)
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Den japanska centralbanken, Bank of Japan (BOJ), beslutade vid sitt policymöte att lämna styrräntan oförändrad på 0,50 procent.
Enligt Trading Economics konsensusprognos väntade sig analytiker att styrräntan skulle lämnas oförändrad.
De beslutade även att minska takten i neddragningen av obligationsköpen. Omfattningen av köpen ska nu minska med 400 miljarder yen per kvartal till och med första kvartalet 2026, och därefter med 200 miljarder yen per kvartal från andra kvartalet 2026. Målsättningen är att köpen ska vara 2.000 miljarder yen under första kvartalet 2027.
Beslutet om takten i neddragningen, som var väntat, fattades med rösterna 8-1, där Tamura Naoki reserverade sig och vill behålla nuvarande takt.
BOJ konstaterar att ekonomin har återhämtat sig måttligt, men att det fortsatt finns svagheter. Exporten och industriproduktionen går sidledes även om det varit vissa tidigarelagda order innan tullarna.
KPI-inflationen har legat runt 3,5 procent med fortsatt genomslag från högre löner och från tidigare högre importpriser och uppgång i livsmedelspriserna. Inflationsförväntningarna har stigit måttligt, och den underliggande inflationen väntas stiga gradvis. Under andra halvan av prognosperioden (från aprilprognosen) väntas inflationen ligga på en nivå förenlig med målet.
Det finns en rad risker mot prognosen. I synnerhet är det extremt osäkert hur handelspolitiken kommer att utvecklas och hur den globala aktiviteten och priserna kommer reagera på det. Det är därför viktigt att bevaka inverkan av detta på finans- och valutamarknaden och Japans aktivitet och priser.