STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Styrelsen i Braincool, som utvecklar produkter för medicinsk kylning av hjärnan, har beslutat om en riktad nyemission som tillför bolaget 60 miljoner kronor före emissionskostnader.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Teckningskursen uppgick till 4 kronor per aktie och fastställdes i samband med Zonda Partners.
Teckningskursen motsvarar cirka 8 procent rabatt jämfört med den volymvägda genomsnittskursen för aktien under en period om fem handelsdagar före styrelsebeslutet om den riktade nyemissionen. Braincool-aktien stängde på fredagen vid kursen 4:46 kronor.
Tecknarna i den riktade emissionen utgörs i huvudsak av de institutionella investerarna Carnegie Fonder och Elementa samt den större aktieägaren Landia.
Nettolikviden från den riktade emissionen ska accelerera Braincools expansion och säkerställa en utbyggnad av produktionskapaciteten samt täcka ökade rörelsekapitalbehov av förväntad tillväxt av bolagets första produkt till marknaden.