Laddar TradingView Widget
Laddar annons
15 Jul, 2025

CANTARGIA: LICENSAVTAL MED OTSUKA, FÖRSKOTTSBETALNING 33 MLN USD (NY)

Uppdaterad:
15 Jul, 2025

(Lägger till mer text från stycke fem samt uppgift om att licensavtalet är globalt)

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Forskningsbolaget Cantargia ingår ett globalt licensavtal för läkemedelskandidaten CAN10 med japanska läkemedelsbolaget Otsuka Pharmaceuticals. Vid slutförandet av transaktionen kommer Cantargia att få en förskottsbetalning om 33 miljoner dollar motsvarande cirka 317 miljoner kronor.

Det framgår av ett pressmeddelande.

I avtalet ingår milstolpesbetalningar om upp till 580 miljoner dollar motsvarande knappt 5,6 miljarder kronor. Vid eventuell framtida försäljning av CAN10 har Cantargia rätt till upp till tvåsiffriga tilläggsköpeskillingar i procent av global produktförsäljning.

Transaktionen är föremål för sedvanliga myndighetsgodkännanden och förväntas slutföras under tredje kvartalet 2025.

Otsuka Pharma kommer att ansvara fullt ut för utveckling och kommersialisering av CAN10 globalt. I avtalet ingår även en backup-antikropp i form av 3G5. Under en tvåårsperiod kommer Otsuka Pharma att ha en exklusiv första rätt till första förhandling avseende nästa generations IL-1RAP-antikroppar utvecklade av Cantargia.

CAN10 utvärderas för närvarande i en pågående klinisk fas 1-studie.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.