Laddar TradingView Widget
Laddar annons
11 Mar, 2025

CINIS FERTILIZER: UPPRAMPNING AV PRODUKTIONSANLÄGGNING TAR LÄNGRE TID ÄN VÄNTAT

Uppdaterad:
11 Mar, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Cinis Fertilizer meddelar att upprampningen av boalgets första produktionsanläggning har tagit längre tid än förväntat och bolagets teknik- och processleverantör att anläggningen levererats med vissa brister.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Teknik- och processleverantören har presenterat en ny åtgärdsplan för att nå full produktionskapacitet 2025.

Under mars kommer Cinis tillsammans med teknik- och processleverantören genomföra ytterligare åtgärder, bland annat ombyggnad av en rörledning samt byte av ett antal ventiler och flödesmätare. De planerade åtgärderna bedöms av teknik- och processleverantören öka kapaciteten till motsvarande 85.000 - 90.000 ton kaliumsulfat per år under april 2025.

Vidare bedömer bolagets teknik- och processleverantör att produktionskapaciteten om 100.000 årston kan uppnås genom att byta en fläktmotor i ett garantiärende. Leverantörens bedömning är att fläktmotorn kan levereras och installeras i maj 2025, och att produktionsanläggningen därmed kan uppnå den beställda kapaciteten om 100.000 årston.

Cinis inväntar slutgiltigt leveransdatum från teknik- och processleverantören.

Anläggningen är köpt med processgaranti, vilket innebär att den enligt avtal ska slutbetalas och överlämnas till Cinis Fertilizer först när alla stipulerade kapacitets- och kvalitetsparametrar har uppnåtts, heter det.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.