Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
15 May, 2025

FERRONORDIC: RÖRELSERESULTATET SJÖNK TILL 13 MLN KR 1 KV (NY)

Uppdaterad:
15 May, 2025

(Tillägg: de sista 5 styckena om utsikter)

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Ferronordic, återförsäljare av anläggningsmaskiner, redovisar ett rörelseresultat på 13 miljoner kronor (21) för det första kvartalet 2025.

Rörelsemarginalen minskade till 1,1 procent (1,8), enligt delårsrapporten.

Resultatet efter skatt minskade till -150 miljoner kronor (70), främst på grund av valutakurseffekter.

Effekten av valutakurseffekter (netto) uppgick till -129 miljoner kronor (95) under kvartalet, främst på grund av att svenska kronan stärktes mot dollarn och euron, framgår det.

"Finansiella kostnader ökade främst till följd av högre skuldsättning, framför allt för att finansiera expansionen av hyresflottan i USA", uppger Ferronordic vidare.

Resultatet per aktie landade på -10:32 kronor (4:83).

Nettoomsättningen ökade till 1.206 miljoner kronor (1.172).

"Försäljningen av anläggningsmaskiner och lastbilar minskade med 4 procent och försäljningen av service- och reservdelar ökade med 17 procent. Övrig omsättning, som huvudsakligen består av uthyrning, minskade med 4 procent", skriver Ferronordic.

Trots nuvarande osäkerhet uppger sig Ferronordic vara fortsatt optimistiska om sin verksamhet i USA och de långsiktiga möjligheterna där.

"Efterfrågan stöds av en dynamisk ekonomi och ett betydande behov av att uppgradera landets infrastruktur. Vi har ingen information om att större infrastrukturprojekt i vårt område i USA skulle ha ställts in eller skjutits upp. Vi ser möjligheter att vidareutveckla och expandera vår verksamhet i USA", skriver vd Lars Corneliusson i delårsrapporten.

"Den tyska ekonomin är fortsatt svag. Vi har vidtagit åtgärder för att minska kostnaderna och göra vår organisation och balansräkning mer motståndskraftig. Vi är övertygade om att efterfrågan på eftermarknaden kommer att förbli stark och är optimistiska om den långsiktiga potentialen på den tyska marknaden samt om möjligheterna inom e-mobilitet och hållbara transportlösningar. De nyligen tillkännagivna planerna för statliga investeringar kan påskynda en återhämtning i Tyskland", fortsätter Ferronordic-chefen.

Beträffande Kazakstan noterar han att landet representerar en mindre del av koncernens verksamhet.

"Vi fortsätter att se goda möjligheter på marknaden", heter det.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.