HAVSFRUN: BILDAR OCH INVESTERAR 2,4 MLN KR I NYTT FÖRVÄRVSBOLAG
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Investmentbolaget Havsfrun har beslutat att bilda ett nytt helägt förvärvsbolag och investera cirka 2,4 miljoner kronor i bolaget namngett till HF Reverse.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Hälften av Havsfruns aktier i det nya bolaget avses att delas ut till ägarna av Havsfrun-aktier och planen är att ansöka om en notering på Spotlight Stock Market för det nya förvärvsbolaget.
"Förvärvsbolaget bildas i syfte att genomföra ett omvänt förvärv av ett jämförelsevis större, onoterat målbolag med etablerad verksamhet och goda framtidsutsikter", skriver bolaget i pressmeddelandet.
Investeringen i HF Reverse motsvarar cirka 2,4 procent av Havsfruns substansvärde per senaste bokslut och vid en utdelning av cirka hälften av aktierna i bolaget uppgår värdet på extrautdelningen om cirka 1,2 miljoner kronor till cirka 1,2 procent av Havsfruns substansvärde, skriver bolaget vidare.
Havsfrun meddelar att det efter utdelningen avser att kvarstå som största ägare i det nya bolaget och vara engagerad i dess utveckling.