Laddar TradingView Widget
Laddar annons
8 Jul, 2025

HEXATRONIC: STOCKHOLMSBÖRSENS MEST BLANKADE BOLAG (NY)

Uppdaterad:
8 Jul, 2025

(Tillägg: ytterligare blankning i Hexatronic, nu mest blankad på Stockholmsbörsen)

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Andelen blankat kapital i fiberkabelbolaget Hexatronic fortsätter att öka efter bolagets vinstvarning på söndagen. Strax innan klockan 15 på tisdagen uppgick blankningen i Hexatronic till 12,1 procent - en tydlig ökning från 9,5 procent i fredags. Det innebär också att Hexatronic passerar fastighetsbolaget SBB som Stockholmsbörsens mest blankade bolag.

Det framgår av ägardatatjänsten Holdings blankningsstatistik.

Hexatronics vinstvarnade på söndagen vilket fick Hexatronic-aktien att rasa med 29 procent under måndagen. Vinstvarningen skedde i kölvattnet av svagare lönsamhet inom området Fiber Solutions. Under måndagen skrev analyshuset Pareto Securities i en analys att Hexatronic-caset är "i stort behov" av visibilitet. Vidare nämnde analyshuset att det kommer att ta tid innan andra områden fullt ut kan kompensera för svagheten inom Fiber Solutions.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.