Laddar TradingView Widget
Laddar annons
14 May, 2024

NCC: OBOS ÖKAR SITT ÄGANDE

Uppdaterad:
14 May, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Den norska bostadsutvecklare OBOS ökar sitt innehav i bygg- och fastighetsbolaget NCC genom ett köp av drygt 430.000 aktier för omkring 56,7 miljoner kronor.

Det framgår av Finansinspektionens insynsregistrering.

Efter köpet äger OBOS 8,8 procent av kapitalet och 27,8 procent av rösterna i NCC.

I december 2022 förvärvade Obos 6,5 procent av kapitalet och 23 procent av rösterna i NCC från Nordstjernan för nästan 773 miljoner kronor. Köpeskillingen då motsvarade ett volymviktat pris per aktie om cirka 110 kronor.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.