Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
8 May, 2025

NIVIKA: FÖRVALTNINGSRESULTATET BLEV 52 MLN KR 1 KV (39)

Uppdaterad:
8 May, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Fastighetsbolaget Nivikas hyresintäkter uppgick till 189 miljoner kronor i det första kvartalet 2025 (165).

Driftöverskottet blev 128 miljoner kronor (109) och förvaltningsresultatet uppgick till 52 miljoner (39).

Orealiserade värdeförändringar på förvaltningsfastigheter summerade till 4 miljoner kronor (21), medan värdeförändringar på derivat var 15 miljoner kronor (17).

Efter skatt blev resultatet 56 miljoner kronor (60).

Nettouthyrningen under kvartalet landade på 7 miljoner kronor (5).



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.