Laddar TradingView Widget
Laddar annons
Marknadskommentar
24 Jun, 2025

NORDEN: MESTADELS UPPÅT MED NORGE MOT STRÖMMEN, VINX30 +1,0%

Uppdaterad:
24 Jun, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) De nordiska börserna stängde mestadels upp på tisdagen efter att USA:s president Donald Trump meddelat att Israel och Iran kommit överens om en vapenvila, vilket dämpade Mellanöstern-spänningarna. Samlingsindexet Vinx 30 steg 1,0 procent till 1.350.

Köpenhamnsbörsens OMXC25-index steg 1,0 procent till 1.733. Läkemedelsjätten Novo Nordisk meddelade på måndagskvällen att europeiska läkemedelsmyndigheten EMA har gett ett positivt utlåtande om att uppdatera Ozempics bipacksedel för att inkludera resultat från en fas 3b-studie, vilken visade förbättrad gångkapacitet hos patienter med typ 2-diabetes och perifer artärsjukdom (PAD). Aktien steg 0,5 procent.

Fraktbolaget Maersk agerade sänke med en nedgång på 1,8 procent. Vapenvilan väntas pressa fraktpriserna, som tidigare stigit till följd av konflikten i Mellanöstern.

Även de norska branschkollegorna BW LPG, MPC Container Ships och Golden Ocean Group var ned 0,6-4,8 procent.

OBX-indexet i Oslo sjönk med 2,0 procent till 1.525. I botten av indexet återfanns oljebolag, som pressades av att oljepriser fallit i spåren av vapenvilan. Aker BP, Equinor och Vår Energi tappade 4,8-7,7 procent.

I andra änden av indexet återfanns Norwegian, som var upp 6,8 procent. I linje med amerikanska och europeiska sektorkollegor stärktes flygbolaget av vapenvilan i Mellanöstern.

I Helsingfors var OMXH25-indexet upp 0,3 procent till 4.746, där storbanken Nordea agerade draglok med en uppgång om 2,8 procent.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.