NVIDIA: PLANERAR ÅTERUPPTA FÖRSÄLJNINGEN AV H20 CHIP TILL KINA
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Nvidia planerar att återuppta försäljningen av sitt H20 AI-chip till Kina, efter att USA:s regering gett besked om att leveranser kommer att godkännas. Det markerar en tydlig kursändring jämfört med Trump-administrationens tidigare hållning.
Det skriver Bloomberg News.
Enligt ett blogginlägg från Nvidia har amerikanska tjänstemän meddelat företaget att de kommer att godkänna exportlicenser för H20-acceleratorn för artificiell intelligens. Den Kina-anpassade versionen av chipet togs ursprungligen fram för att uppfylla tidigare handelsbegränsningar, men även den blockerades i april från försäljning i Kina utan amerikanskt tillstånd.
Strax efter tillkännagivandet sade Nvidias medgrundare Jensen Huang i en intervju med det kinesiska statliga tv-bolaget CCTV att företaget nu har säkrat nödvändigt godkännande för att återuppta leveranser.
Beskedet kommer i kölvattnet av att spänningarna mellan USA och Kina mildrats. USA har uttryckt önskemål om att Kina ska tillåta ökad export av viktiga sällsynta jordartsmetaller. I gengäld har USA hävt flera exportkontroller som infördes inför handelssamtalen i London förra månaden. Under dessa samtal var det dock tydligt att Trumps förhandlare inte ville diskutera exportbegränsningarna för Nvidias H20-chip.
För Jensen Huang innebär vändningen en betydande seger. Han har tidigare kallat Washingtons chipbegränsningar för ett
"misslyckande" som bidragit till att stärka konkurrenter som Huawei Technologies Co.
Beslutet är också en lättnad för kinesiska teknikjättar som DeepSeek och Alibaba som är beroende av Nvidias chip för att kunna träna, skala upp och drifta sina AI-tjänster – i konkurrens med aktörer som OpenAI.
Marknaden reagerade omedelbart. Nasdaq-terminerna steg efter Nvidias besked, och även börserna i Hongkong och Kina visade positiv utveckling. Hang Seng Tech Index ökade med så mycket som 2,2 procent, medan datacenteroperatörer som Beijing Sinnet Technology steg med som mest drygt 8 procent.
Nvidia-aktien steg samtidigt med 3,6 procent i den amerikanska efterhandeln på måndagen.
"Att Nvidia återupptar försäljningen av H20 till Kina är naturligtvis positivt", sade Vey-Sern Ling, vd på Union Bancaire Privee. "Inte bara för företaget utan även för leveranskedjan för AI-halvledare, liksom för Kinas teknikplattformar som bygger AI-kapacitet. Detta är också en bra utveckling för relationerna mellan USA och Kina."