Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
29 Aug, 2024

REALFICTION: ÖKAD OMSÄTTNING MEN LÄGRE RÖRELSERESULTAT 2 KV

Uppdaterad:
29 Aug, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Nasdaq First North-noterade Realfiction, med verksamhet inom reality-lösningar, redovisar ett rörelseresultat för det andra kvartalet 2024 på -7,4 miljoner kronor (-3,0).

Nettoomsättningen steg till 2,5 miljoner kronor (1,6).

Nettoresultatet sjönk dock till -8,6 miljoner kronor (-2,9) och resultatet per aktie minskade till -0:43 kronor (-0:15).

Realfiction räknar fortfarande med att kunna meddela sitt första kommersiella avtal för den nya DPT-plattformen innan september månads slut, uppger vd Clas Dyrholm i delårsrapporten.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.