Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
24 Oct, 2024

SEB: HAR INGA HEDGAR FÖR ATT SKYDDA RÄNTENETTOT - VD

Uppdaterad:
24 Oct, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Till skillnad från exempelvis Nordea har SEB ingen hedge för sin inlåning.

Det klargjorde SEB-vd:n Johan Torgeby vid en telefonkonferens på torsdagen.

"Vi har inga finansiella hedgar för att skydda räntenettot. Vi har flera naturliga hedgar inom banken, sådant en bank konstant arbetar med för att matcha löptider. Men det finns inga strategier eller analyser som görs för att köpa derivat eller göra andra finansiella transaktioner för att skydda banken från nedsidan, eller minska uppsidan. Vi hedgar inte bankens räntenetto", sade Johan Torgeby.

SEB:s räntenetto i tredje kvartalet var svagare än vad analytiker hade räknat med enligt Infronts prognossammanställning.

Vid 11-tiden var SEB:s aktie ned närmare 6 procent på Stockholmsbörsen.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.