VICORE PHARMA: MÖJLIGT KOMMERSIALISERA SOM SÄRLÄKEMEDEL I IPF – VD
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Forskningsbolaget Vicore Pharma kommer under förutsättning att studieresultatet i fas 2b med Aspire-studien går som bolaget önskar inte vara helt beroende av ett partneravtal för att ta buloxibutid till marknaden.
"Det är faktiskt möjligt för små företag att kommersialisera en behandling i en sjukdom som IPF. Vi kommer inte att vänta på en partner", säger Vicore Pharmas vd Ahmed Mousa till Nyhetsbyrån Direkt.
Ahmed Mousa pekar ut amerikanska Sarepta Therapeutics som ett utav flera bra exempel på hur mindre bolag kan ta sig fram på egen hand som ett specialistläkemedelsbolag som marknadsför särläkemedel vid behandling av sällsynta sjukdomar.
"Det är på grund av att dessa patienter på huvudmarknaden i USA och faktiskt många andra länder, inklusive Europa, går till specialistkliniker", säger Ahmed Mousa.
Enbart med en säljstyrka på 100-200 personer skulle ett mindre bolag kunna fånga upp en mångmiljarddollarmarknad i USA, enligt Vicore Pharmas vd.
Denna aspekt gör också IPF-området till "ett mycket spännande och attraktivt område för stora läkemedelsföretag. Så även vi förväntar oss med en positiv fas 2b-avläsning att det kommer att finnas ett starkt intresse från stora läkemedelsbolag för partnerskap eller kanske till och med förvärv", säger Ahmed Mousa.
Får Vicore Pharma ett tillräckligt bra utfall av Aspire-studien kommer bolaget att stå inför ett val.
"Du har ett alternativ att gå själv i en sällsynt sjukdom, men du skulle inte ha något emot att ha en partner", säger Ahmed Mousa och tillägger "jag tror att vi kan titta på vår data, titta på alternativen på bordet och fatta det bästa beslutet för företaget och för aktieägarna, naturligtvis".
När Nyhetsbyrån Direkt frågar efter referensavtal inom IPF-området nämner Vicore Pharmas vd schweiziska Roches förvärv av amerikanska Intermune i augusti 2014. Prislappen för förvärvet med en portfölj av tillgångar landade på 8,3 miljarder dollar, vilket vid denna tidpunkt beskrevs som "rejäl" bland analytiker. Omräknat till svenska kronor motsvarade det ett pris på nästan 84 miljarder kronor.