Uppdatering om önskelistan till Avanza inför julen 2025
Det har nu gått cirka 9 månader sedan jag skrev min önskelista till Avanza inför julaftonen 2025. I den lyfte jag fram att jag önskar se nedan funktioner tillika tjänster realiseras snarare än senare.
- Automatiskt justerat courtage.
- Att som Private Banking-kund inte behöva vänta längre än 24–48 timmar på att få svar på ett meddelande skickat i inloggat läge. Det tragiska är att man oftast får svar snabbare om man också skickar till Avanzas Twitterkonto och uppmärksammar dem på att man har skickat ett meddelande.
- Åtkomst till fler marknader via hemsidan, såsom den polska och med tiden också den asiatiska. Sistnämnda förstår jag kommer med utmaningar, då andra tidszoner göra saker och ting krångligare, inte minst inom compliance.
- Återbetald källskatt inom <3 månader och inte 1 år.
- Sänkt valutaavgift. Till exempel har Montrose i flera fall en avgift på 0,05 %, vilket är långt under Avanzas 0,25 %.
- Sänkta fondavgifter i form av sänkt kickback. Medan andra aktörer, såsom Savr och nyss nämnda Montrose, tar lägre kickback, fortsätter Avanza att vara relativt dyrare.
- Realtidsuppdateringar på utländska aktier – jag vill inte behöva trycka på ”köp/säljs” för att få den på sekunden senaste aktuella kursen.
Inlägget fick mycket uppskattning på X och således är min tolkning att vi är flera som önskar se ovan efterfrågade funktioner och insatser realiseras. En som kommenterade var Hampus Nyberg, Product Manager för nätmäklaren. Han sade att återbetalning av den utländska källskatten inom loppet av <3 månader och inte 1 år var på gång, men ”… innebär fler externa beroenden mot utländska skatteverk, så kan inte ge tidslinje i dagläget [sic!].” Sedan dess har nätmäklaren inte kommunicerat något, vilket gör att jag utgår från att samma modus operandi som tidigare är fortsatt gällande, det vill säga att källskatten återbetalas först efter 1 år.
Beträffande realtidskurser för utländska noteringar har framsteg tagits, där vi nu bland annat – och, skall tilläggas, äntligen utan en extra avgift, har tillgång till sådana för den amerikanska börsen. Jag saknar likväl detsamma för bland andra - och för att nämna några av flera, den kanadensiska och norska dito.
Med undantag av realtidsuppdateringarna har mina önskningar inte realiserats, vilket jag beklagar. Högst sannolikt är jag nog inte ensam om det. Istället för ovan funktioner har Avanza infört:
- För- och eftermarknadshandel på den amerikanska börsen, något som andra aktörer har kunnat erbjuda under en längre tid. Likväl är det såklart en tacksam funktion för de som önskar att handla just innan eller efter ordinarie handelstid.
- Avanza Sigma, som lyfts fram som en helt ny digital och algoritmstyrd diskretionär aktieförvaltning. Tjänsten bygger på teknik från Sigmastocks, detsamma som Avanza förvärvade i december 2024, och riktar sig till Private Banking- och Pro-kunder med ett startkapital på minst 1 miljon kronor. Huruvida detta har varit efterfrågat eller ej vet jag inte, men att döma av de kommentarer som jag har läst möttes lanseringen med ett njuggt engagemang. Det ska dock adderas att det högst sannolikt inte är de som huserar på finans-X som är den tilltänkta kunden, utan istället är det nog den som vill ha ett så bra och kapitaleffektivt sparande som möjligt, men till lägsta möjliga kostnad och utan att ens behöva trycka på fler än två knappar. Tänk sekreterar-Benny, som vet att börsen är en bra plats att få pengar att växa men varken kan eller vill engagera sig med hur, när och var att placera pengarna.
- En ytterligare funktion som har lanserats är en utveckling för kundernas möjlighet att delta i riktade nyemissioner bredvid institutionella investerare, något som historiskt sett varit förbehållet större aktörer. Detta tror jag är en uppskattad funktion och här skall Avanza ha all eloge.
Det må låta som att jag enbart klagar och ser allt det, i min värld, negativa med Avanza. Således vill jag också få med att det finns mycket som jag uppskattar med nätmäklaren. Dock är det min önskan att man dels återgår till att bli ledande med nya innovationer istället för att vara de som apar efter samt att de punkter som i början av inlägget presenterades högprioriteras. Såklart förstår jag att det betyder att Avanza, i alla fall initialt, kommer tjäna mindre pengar, men då just det är företagets slogan (alternativt formulerat som kundlöfte) – ”Mer till dig, mindre till banken”, ser jag inte att det kan eller ska få vara ett hinder, tvärtom.
Sedan jag skrev mitt inlägg har en ytterligare önskad funktion från mig tillkommit, nämligen möjligheten att kunna schemalägga fondorders. Jag talar inte om automatiskt månadssparande, som redan finns idag, utan att jag ska kunna sitta en helg och lägga in köporders i fond X och Y datum M och N denna vecka alternativt månad. Nu är jag inte den mest tekniskt lagda, men det torde väl inte vara en uppgift att betrakta värdig en Herkules?
Vad önskar du se att Avanza inför, justerar alternativt tar bort och gärna idag, senast imorgon?
