
Mina Länkar
- Investacus
- Spara Klokt
- Kronan till miljonen
- Frihetsmaskinen
- Sparo
- z2036 (Stefan Thelenius)
- Krösus sork
- Att välja lycka
- Chansar mest
- Utdelningsseglaren
- Gustavs Aktieblogg
- Pengabloggen
- Framtida rikedom
- Utdelningskungen Valient
- Sofokles - Fermentum Vitae
- Tankar om aktier
- 10-årsplanen
- Spartipset
- Aktieingenjören
Blog Archive
- Vem är aktiepappa?
- Vem äger vad i svenskt näringsliv?
- Kontakt
- Swedish Wealth Institute – vilken bluff!
- Frihet - Vad är det och vem bestämmer?
- Allt snack om att kliva av börsen är bara trams!
- Balco till börsen med några av de tyngsta ankarinvesterare jag sett.
- Spara eller leva - måste man välja?
- Aktieägarförmåner
- Hur hög var boräntan 2011?
- LVMH varumärken
- Avanza eller Nordnet
Taggar
Fullbevakade bolag
- Se fullbevakad bolagspresentation
Irisity verkar i en turbulent värld där övervakning har genomgått ett gigantiskt skifte från ifrågasatt integritetshot till självklar trygghetsfaktor.
- Se fullbevakad bolagspresentation
Electra utvecklar, äger och driver IT-intensiva och kostnadseffektiva koncept inom varuförsörjning, distribution, IT och detaljhandel i Norden. De erbjuder kundanpassade lösningar och färdiga koncept som skapar förutsättning för lönsamhet i både egen och kundernas värdekedja.
Electra är organiserat i två affärsområden – Electra Retail och Electra Logistik & IT. Konkurrensen inom varje affärsområde är stor, men de båda affärsområdena har också många beröringspunkter på kund- och leverantörssidan som tillsammans gynnar bolaget och dess kunder...
- Se fullbevakad bolagspresentation
Fastator är Sveriges enda börsnoterade investmentbolag specialiserat på fastighetssektorn. Bolaget investerar i entreprenörsdrivna företag med koppling till fastighetsbranschen. Genom ett aktivt ägarskap, där Fastator bidrar med kapital, fastighetsexpertis och kompetens i frågor som rör finansiering, hjälper bolaget företag att nå sin fulla tillväxtpotential. Fastator investerar i både noterade och onoterade bolag med en ägarandel om i regel lägst 10 och högst 50 procent. I regel investerar bolaget minst 50 MSEK per investering.
Other

Här kommer sammanställningen över veckans bästa blogginlägg:
Nordnetbloggen har publicerat ett inlägg skrivet av Frida Bratt med varningens finger om att haka på Reddit hypen. Det ryktas om att canbabisaktier är nästa puck.
Petrusko skrev i veckan om Xact Norden högutdelande och deras spikade utdelning.
ThokesInvest är tillbaks, en blogg väl värd att följa! Välkommen tillbaka säger vi!
Som många ekonomiintresserade säkert har koll på har Tesla investerat 1,5miljarder dollar i bitcoin, något som 10årsplanen skrev om på sin blogg i veckan.
Pappakeno publicerade ett blogginlägg om bolaget Zordix och deras senaste förvärv.
Ihållandeinvest har skrivit om det svenska spelbolaget Valheim. Sverige är verkligen framgångsrikt på spelfronten. Kul att läsa sånt här och som vanligt är världen noterad och det går att investera i bolaget.
En mindre rolig nyhet är att vår bloggkollega Stefan Thelenius tar en bloggpaus. Vi hoppas att den inte blir långvarig utan att han snart är tillbaka igen!
Vi skrev själv om hur frisörer kan ta endast 180kr per klippning, något som blev omdiskuterat och väckte mycket känslor!
För oss som bor i Västra Götaland innebär vecka 7 sportlov, vilket hela familjen Aktiepappa skall ha. Vi hoppas på en härlig vecka i fjällen!
Vi önskar alla en fortsatt fin söndag!