Laddar TradingView Widget
Laddar annons
11 Jun, 2024

AXFOOD: WILLYS PLANER PÅVERKAS INTE ALLS AV CITY GROSS-KÖP - VD

Uppdaterad:
11 Jun, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Axfoods strategi och etableringsplaner för Willys påverkas inte alls av förvärvet av City Gross.

Det sade Axfoods vd Klas Balkow vid tisdagens konferens som hölls med anledning av förvärvet av City Gross.

"Det kommer inte alls påverka vår resa framöver med Willys. Vi kommer att vara lika aggressiva med den och driva vårt koncept med Willys", sade han.

I vissa områden ligger City Gross och Willys nära varandra, men Axfood-vd:n ser inte någon större länk mellan dessa affärskoncept.

"Stormarknadssegmentet och Willys har något olika konsumenter och vi ser en möjlighet att stärka City Gross i det segmentet", sade Klas Balkow.

City Gross har 42 butiker som framför allt är belägna i de södra delarna av Sverige.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.