27 Sep, 2024
BOLÅN: NORDEA SÄNKER TREMÅNADERSRÄNTAN YTTERLIGARE 5 PUNKTER
Uppdaterad:
27 Sep, 2024
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Nordea sänker sin listränta på den kortaste räntebindningstiden tre månader med ytterligare 0,05 procentenheter till 5,24 procent, enligt besked på fredagen.
Sänkningen kommer i spåren av att Nordea för en vecka sedan, inför Riksbankens penningpolitiska besked, sänkte sin tremånadersränta med 0,20 procentenheter till 5,29 procent.
Nordea meddelar på fredagen även en sänkning av bundna bolåneräntor för räntebindningstider mellan ett och fem år med mellan 0,05 och 0,26 procentenheter vardera.
Riksbanken har sedan räntetoppen i våras hittills sänkt styrräntan med 75 punkter. Nordea och SEB har hittills sänkt sina tremånadersräntor med 75 punkter, Swedbank har sänkt med 70 punkter och Handelsbanken med 65 punkter.