Laddar TradingView Widget
TradeVenue
Laddar annons
Marknadskommentar
1 Oct, 2024

BÖRSEN: SKISTAR MOT STRÖMMEN EFTER RAPPORT, OMXS30 +0,4%

Uppdaterad:
1 Oct, 2024

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Stockholmsbörsen handlades något upp vid lunchtid på måndagen.

Omkring klockan 12.15 hade det svenska storbolagsindexet OMXS30 stigit 0,4 procent till 2.636. Aktier för 5 miljarder kronor hade då omsatts på Stockholmsbörsen. Ute på de ledande Europabörserna steg index i Frankfurt med 0,3 procent och Parisbörsen handlades ned 0,1 procent.

Inom storbolagsindexet gick Electrolux starkast med en uppgång om 2,6 procent. Analyshuset Kepler Cheuvreux tror att tredje kvartalet kan bli det första på över två år där Electrolux division Nordamerika visar vinst.

Tyngst i indexet gick Ericsson med en nedgång om 1,2 procent. Aktien handlades dock exklusive utdelning om 1:35 kronor och justerat för det handlades aktien något upp.

Mönsterkorttillverkaren NCAB spår en 10-procentig omsättningsnedgång och ett 20-procentigt fall för ebita-resultatet i tredje kvartalet.

"Under tredje kvartalet har vi sett att den europeiska ekonomin avmattats ytterligare och att en återhämtning på marknaden skjutits på framtiden", säger vd Peter Kruk.

Den tyska ekonomin har fortsatt att försvagas och NCAB ser spridningseffekter till andra delar av Europa, heter det.

NCAB-aktien backade 4,8 procent.

Skistar backade 1,9 procent. Skidturismbolaget ser inför vintersäsongen 2024/25 ett oförändrat bokningsläge, mätt i antalet bokade objektsnätter i bolagets logiförmedling, jämfört med vid samma tidpunkt i fjol. I somras var bokningsläget +9 procent.

"Vi startade försäljningen inför årets vintersäsong med rekordtidiga kampanjer, främst i Danmark, vilket resulterade i många tidiga bokningar. Därefter har den svaga konjunkturen och sommarvädret påverkat bokningsmönstret under kvartalet med en senare orderingång främst på den svenska marknaden", uppgav vd Stefan Sjöstrand i bokslutsrapporten där utdelningen höjdes från 2:60 till 2:80 kronor per aktie.

Trelleborg backade 2,3 procent. Bolaget höll ett telefonmöte med analytiker på måndagen och flera analyshus har tolkat budskapen från mötet negativt.

Den franska läkemedelsjätten Sanofi har åtagit sig att teckna aktier för 102 miljoner kronor i forskningsbolaget Vicore Pharmas pågående företrädesemission. Aktien steg 6,7 procent.

Handelsbanken har höjt sin långsiktiga rekommendation för gamingbolaget Paradox till outperform. Riktkursen lyfts från 181 till 255 kronor. Aktien steg 2,7 procent till 184:70 kronor.


Graf: OMXS30 tisdagen den 1 oktober

imageKälla: Infront



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.