Laddar TradingView Widget
Laddar annons
8 Jul, 2025

CASTELLUM: KOMMER GRADVIS MINSKA INNEHAV UNDER FLERA ÅR - AKELIUS

Uppdaterad:
8 Jul, 2025

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Fastighetsbolaget Castellum backar lite drygt 2 procent på Stockholmsbörsen på tisdagen. Bolagets största ägare Roger Akelius har i mejl till Affärsvärlden på tisdagen uppgett att “Akelius har en temporär placering i Castellum” och att kapitalet i Castellum på sikt “ska omvandlas till donationer inom utbildning, mestadels i flyktingläger”.

Vilken tidshorisont fastighetsmiljardären åsyftade eller hur han avser gå till väga framgick inte av artikeln.

För Nyhetsbyrån Direkt uppger Roger Akelius att "tidsplanen är att alla tillgångar i Akelius Foundation ska gå till utbildning, mat, toaletter och tvätt" i mestadels flyktingläger.

En mer specifik exitstrategi eller tidsplan än så uttrycker han inte, men han skriver att Akelius "under flera år" gradvis kommer att minska andelen aktier i fastighetsbolaget. Han går dock inte in närmare på när han avser börja sälja eller om han fortfarande siktar på att nå ett ägande på 29 procent, något han tidigare uppgett för Nyhetsbyrån Direkt.

"Jag räknar med att Akelius gradvis under flera år kommer att minska andelen aktier i Castellum. Men först behöves mer kunskap om hur bolag ska styras."

Enligt ägardatatjänsten Holdings så äger Akelius i dag 25,1 procent av aktierna i Castellum. den siffran kan dock komma att uppdateras när Holdings senaste månadsuppdatering släpps.

Roger Akelius uppger vidare att "Akelius har tillräckligt med pengar", men en alltför stor andel i fastighetsbolagen Akelius Residential och Castellum.

"Det beror på att Akelius har djup kunskap hur just fastighetsbolag ska styras", skriver han.



TradeVenue

TradeVenue är en samlingsplats för investerare och noterade bolag. Vårt fokus är att främst uppmärksamma små- och medelstora bolag men ni finner givetvis även information om de största bolagen i Sverige. På denna hemsida kan ni ta del av aktietips, läsa uppdragsanalyser, blogginlägg och massvis av aktuella börsnyheter.